PERFECT Biografia

PERFECT

Legenda polskiej muzyki rockowej. Od ponad 30 lat na scenie. Ich kultowe utwory śpiewają kolejne pokolenia. "Nie płacz Ewka", „Chcemy być sobą”, „Ale wkoło jest wesoło” czy „Autobiografia", która stała się nieformalnym Hymnem Polskiego Rocka, to piosenki dobrze znane większości Polaków.

Perfect ma na swoim koncie kilkanaście płyt (studyjnych i koncertowych), w tym kilka złotych. Założony w 1977 roku zespół już na początku lat 80. stał się najpopularniejszą grupą rockową w Polsce. Pierwszy album "Perfect" sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy!

W 1983 roku, mimo licznych sukcesów, zespół zawiesił działalność, by wznowić ją cztery lata później. Kolejna reaktywacja Perfectu miała miejsce w latach 90. W 1997 roku grupa wydała płytę „Geny”, która pokryła się złotem. Dwa lata później ukazał się album „Perfect 2001”, będący ukoronowaniem dwudziestoletniej koncertowej działalności zespołu. Kolejna płyta studyjna, „Schody” (2004), była dowodem na to, że formacja mimo długoletniej obecności na rynku, potrafi wprowadzać nowatorskie rozwiązania - jako pierwszy polski wykonawca, Perfect zdecydował się wydać album wyłącznie w internecie.

Zespół bezustannie poszukuje nowych środków wyrazu artystycznego, o czym świadczy wydana w 2002 roku płyta „Perfect Symfonicznie”. Znalazły się na niej głównie orkiestrowe wersje znanych przebojów, w nowych aranżacjach wybitnych muzyków: Wojciecha Karolaka, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Pawła Betleya, Grzegorza Piotrowskiego, Wojciecha Zielińskiego, Adama Sztaby i Wiesława Pieregorólki. Album "Perfect Symfonicznie" był nominowany do Fryderyka 2002 i uzyskał status platynowej płyty już po dwóch tygodniach sprzedaży. Był to pierwszy krążek w Polsce, na którym połączono muzykę rockową z brzmieniem orkiestry symfonicznej. Płytę nagrano w legendarnym studiu Polskiego Radia S4 z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Wiesława Pieregorólki.

Pod koniec października 2007 na rynku pojawiła się wydana przez Polskie Radio specjalna, limitowana edycja płyty "Perfect Symfonicznie-Platinum", a następnie DVD, zawierające koncert Perfectu z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego, który odbył się 26 kwietnia 2009 roku we wrocławskiej Hali Stulecia (Ludowej). Wydawnictwo to już w dniu premiery uzyskało status Złotej Płyty!

W 2010 roku, obchodząc trzydzieste urodziny, Perfect wydał płytę "XXX". Zespół z imponującym stażem scenicznym, dużą liczbą wylansowanych przebojów i cały czas rosnącą liczbą fanów, nadal koncertuje z ogromnym powodzeniem, nagrywa kolejne albumy, występuje w programach telewizyjnych, bierze udział w najbardziej znaczących imprezach muzycznych w kraju, odbiera kolejne nagrody.

Fot. Szymon Kobusiński, Michał Kazimierczak

Galeria PERFECT