Ray Wilson Biografia

Ray Wilson

Ray Wilson to szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek m.in. formacji Genesis oraz Stiltskin. Swój pierwszy profesjonalny zespół, Guaranteed Pure, założył z bratem Steve’em. Pod tą nazwą bracia wydali trzy albumy. W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Ich debiutancki singiel „Inside“ stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu wielu europejskich list przebojów.

Dzięki sukcesowi Stiltskin, na Raya Wilsona uwagę zwrócili muzycy zespołu Genesis, którzy zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. W latach 1996–1998, będąc wokalistą tej grupy, Wilson współtworzył album „Calling All Stations“, jedną z czterech najlepiej sprzedających się płyt w historii Genesis. Po rozwiązaniu zespołu Ray wrócił do swoich korzeni. Wraz z nowym zespołem Cut wydał album „Millionairhead“.

W 2001 roku Ray Wilson rozpoczął karierę solową. Jego pierwszym albumem był „Change” wydany w 2003 roku. W kolejnych latach artysta głównie koncertował, m.in. u boku Dolores O’Riordan z zespołu The Cranberries Rogera Hogdsona, frontmana Supertramp. Następnym solowym wydawnictwem Raya był album „The Next Best Thing” z 2004 roku - płyta ostrzejsza, bardziej rockowa niż jej poprzedniczka. Jesienią 2006 roku, Wilson powrócił do mocnego brzmienia, nagrywając z zespołem Stiltskin album "She”.

W międzyczasie miłość sprowadziła muzyka do Polski, gdzie zamieszkał na stałe. Tutaj powstał częściowo jego ostatni solowy album – „Propaganda Man” z 2009 roku.

Artysta jest także twórcą projektu Genesis Classic, na który składają się wybrane kompozycje zespołu Genesis w nowej, niezwykłej aranżacji. Wilson łączy w nim rockowe wersje kultowych utworów Genesis z elementami muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego - skrzypce i wiolonczela nadają dobrze znanym utworom zupełnie inną perspektywę. Od pierwszego koncertu w 2010 roku członkowie tego projektu są w nieustającej trasie koncertowej.

We wrześniu 2011 roku ukazał się studyjny album Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment“, zawierający m.in. przebój „American Beauty”.

Artysta jest założycielem i fundatorem działającej w Poznaniu Fundacji Raya Wilsona, której głównym celem jest wspieranie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych. W maju 2012 roku Wilson odebrał od wiceprezydenta Poznania Akt Nadania Tytułu Ambasadora Poznania.

Rok 2013 jest szczególnie ważny dla Raya – dokładnie 20 lat temu ukazała się bowiem jego pierwsza studyjna płyta, „Swing Your Bag”, nagrana z zespołem Guaranteed Pure. W związku z tym tegoroczna trasa koncertowa nosi nazwę „20 Years And More”. W specjalnie przygotowanym programie Ray Wilson zaprezentuje głównie utwory z dorobku solowego i te nagrane z zespołem Stiltskin - “Inside”, „Change”, „American Beauty”, “First Day Of Change”, „Another Day” czy „Constantly Reminded”, a także kompozycje, które znajdą się na najnowszym albumie „Chasing Rainbows” (premiera w maju 2012).

www.raywilson.net

Galeria Ray Wilson