Sting Biografia

Sting

Trudno wyobrazić sobie współczesną muzykę popularną bez Stinga. Autor niezliczonych przebojów, charyzmatyczny wokalista i instrumentalista, inspirujący kolejne pokolenia naśladowców, to jedna z najważniejszych postaci światowej sceny muzycznej przełomu XX i XXI wieku.

Gordon Matthew Sumner urodził się 61 lat temu w Wallsend, robotniczej dzielnicy Newcastle w Anglii. Był najstarszy z czworga rodzeństwa, dorastał w katolickiej rodzinie, uczęszczał do szkoły o bardzo surowych zasadach. Próbował studiować filologię angielską, imał się różnych prac (m.in. jako pomocnik murarza, urzędnik, kontroler biletów w autobusie oraz nauczyciel języka angielskiego).

Jednak on najmłodszych lat jego pasją była muzyka. Grywał z lokalnymi zespołami jazzowymi, a jego kariera muzyczna rozpoczęła się na dobre w 1977 roku, wraz z powstaniem słynnej grupy The Police, której był współzałożycielem i liderem. Zespół dorobił się milionów fanów na całym świecie i wylansował mnóstwo przebojów, m.in. „Every Breath You Take”, „Roxanne”, „Message In A Bottle” czy „Every Little Thing She Does Is Magic”.

Po rozwiązaniu The Police Sting rozpoczął oszałamiającą karierę solową. W 1985 roku wydał pierwszy samodzielny album „The Dream Of The Blue Turtles”, który przyniósł takie przeboje, jak „If You Love Somebody Set Them Free”, „Russians” oraz „Moon Over Bourbon Street”. W kolejnych latach czołowe miejsca list przebojów okupowały kolejne hity artysty, m.in. „Fragile”, „All This Time”, „Mad About You”, „Fields Of Gold”, „All For Love” (nagrany wspólnie z Bryanem Adamsem i Rodem Stewartem), „Brand New Day” czy „Desert Rose”.

Sting wymyka się schematom gwiazdy muzyki pop czy rocka, nie boi się artystycznych poszukiwań, o czym świadczą chociażby wydane przed kilku laty płyty „Songs From The Labyrinth” z muzyką Johna Dowlanda, XVI-wiecznego kompozytora epoki renesansu oraz „If On A Winter’s Night…” zawierająca tradycyjne kolędy i pastorałki.

Artysta ma na koncie liczne nagrody, w tym te najbardziej prestiżowe: Grammy Awards (kilkanaście!), Brit Awards, Emmy oraz Złote Globy.

Muzyka to niejedyny obszar aktywności Stinga. Ma w dorobku role aktorskie (debiutował w 1979 roku w filmie „Kwadrofonia”), znany jest również z zaangażowania w działalność charytatywną (mocno wspiera m.in. broniącą praw człowieka organizację Amnesty International). Jest regularnie praktykującym joginem oraz zapalonym szachistą – w 2000 roku rozegrał nawet partię z rosyjskim arcymistrzem Garrim Kasparowem.

Galeria Sting