Pianohooligan, Marek Moś i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej na Life Festival Oświęcim 2013

Dwie muzyczne, kontrowersyjne osobowości na jednej scenie tylko na LFO 2013! Muzyczny rewolucjonista, którym zachwyca się Penderecki i charyzmatyczny i uznany dyrygent! Niezwykłe i niekonwencjonalne spotkanie z muzyką klasyczną w Oświęcimiu!

27 czerwca odbędzie się wyjątkowy koncert klasyczny w Oświęcimskim Centrum Kultury, pod patronatem Marszałka województwa małopolskiego, Marka Sowy. Wielbiciele eksperymentalnych brzmień będą mogli podziwiać prezentację muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w ujęciu jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich dyrygentów i specjalisty od repertuaru współczesnego - Marka Mosia oraz autora najbardziej sensacyjnego debiutu fonograficznego ostatniego dziesięciolecia dla kultowej londyńskiej wytwórni Decca, laureata Montreaux Jazz Solo Piano Competition, nominowanego do Gwarancji Kultury, nagrody Fryderyka oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej – Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego.

Wczesne utwory Pendereckiego zostały w ostatnich latach odkryte na nowo. Stało się to przez niezwykłe kolaboracje autora Pasji wg św. Łukasza z Jonnym Greenwoodem z Radiohead, Aphex Twinem i Pianohooliganem. Oczy międzynarodowej krytyki ponownie zwróciły się w kierunku awangardowej twórczości polskiego mistrza. Koncert stanowiący interpretację jego dzieł w wykonaniu Pianohooligana oraz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem Marka Mosia, który odbędzie się w ramach LFO, będzie z pewnością niecodzienna okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie.

A co sam artysta, Piotr Orzechowski mówi o swoim występie? “Cieszę się, że będę mógł pokazać mój najnowszy projekt z muzyką Krzysztofa Pendereckiego właśnie na Life Festival Oświęcim. To dla mnie następna poprzeczka, nie tylko ze względu na charakter czy rangę wydarzenia. Moje interpretacje zostaną zestawione z oryginalnymi wersjami utworów, co bez wątpienia będzie dla mnie pewnego rodzaju sprawdzianem”.

Bogdan Tosza, Dyrektor Naczelny Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, szczególnie poleca to wydarzenie: „Koncert Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie podczas Life Festival Oświęcim bardzo znacząco wpisuje się w uroczyste obchody 80-lecia Krzysztofa Pendereckiego, najwybitniejszego polskiego kompozytora współczesności. Pod dyrekcją i w opracowaniu Marka Mosia przedstawimy dwa wczesne utwory Pendereckiego – Tren „Ofiarom Hiroszimy” i Polymorphię, tytuły które wpisały ich twórcę do muzycznego kanonu XX wieku. W koncercie wystąpi również Piotr Orzechowski, prezentując własną odkrywczą interpretację twórczości Jubilata. Orzechowski, intensywnie wschodząca gwiazda jazzowej pianistyki, za sprawą płyty Pianohooligan nie schodzi z ust krytyki i muzycznej publiczności. Zapewniam, będzie to niezapomniany koncert!”.

Bilety do nabycia od 10 maja w kasie Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Więcej informacji na temat festiwalu na stronie: www.lifefestival.pl


Kontakt
Obserwuj nas na Facebooku