News

Mural Olbińskiego na LFO

Czwartek, 25 kwietnia 2013 (12:28)

Mural Olbińskiego na LFO

27 czerwca w centrum Oświęcimia zostanie odsłonięty mural zaprojektowany przez znanego na całym świecie malarza surrealistę, grafika i twórcę plakatów – Rafała Olbińskiego.

Projekt został wybrany przez Darka Maciborka, dyrektora artystycznego Life Festival Oświęcim. Wybór padł na pomysł opatrzony enigmatycznym tytułem “Błogosławiony spokój nicości”. Co o nim mówi sam artysta?

„W tym projekcie można odnaleźć wiele znaczeń. Ma on zachęcać do refleksji, na którą obecnie nie mamy czasu. Podłączeni słuchawkami do centrali, która dokonuje za nas wyboru, oglądamy to co nam pokazują w telewizji, czytamy to, co napiszą w gazetach. Nie lubię nachalnego patosu i wizualnej propagandy, która wokół nas kwitnie – reklamy produktów, wpajania na siłę idei. Ten patos zmusza nas do emocji, którymi często nie chcemy epatować. Dlatego też projekt muralu bazuje na podstawowej estetyce, nieagresywnej w swoim przekazie. Jest on powrotem do najprostszych rzeczy w życiu, czyli piękna, którego nie zauważamy. Piękna, które zgubiliśmy w pogoni za milionem innych spraw. Piękna, które przestało być modne, a tak naprawdę jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Piękna, które nie zostało wymyślone przez agencje reklamowe. To powrót do piękna, które jest wokół nas.”

Mieszkający na stałe w Nowym Jorku Olbiński już na początku maja przyjedzie do Polski, a na festiwalu zajmie również miejsce w jury jednego z konkursów fotograficznych.

To kolejny światowej sławy artysta, który zaprojektuje mural z przesłaniem dla LFO. W poprzednich latach podczas festiwalu swoje dzieła odsłaniali osobiście Edward Dwurnik i Andrzej Pągowski.

Dzieło Olbińskiego zostanie wykonane przez Mikołaja Małka, absolwenta ASP, na ścianie dawnego bunkra z czasów II Wojny Światowej, znajdującego się tuż obok Oświęcimskiego Centrum Kultury. Uroczyste odsłonięcie murala, z udziałem autora, odbędzie się 27 czerwca ok. godz. 18:00.