News

Pianohooligan na LFO

Wtorek, 30 kwietnia 2013 (12:12)

Pianohooligan na LFO

Dwie barwne osobowości na jednej scenie LFO 2013! Muzyczny rewolucjonista, którym zachwyca się Penderecki, czyli Pianohooligan i charyzmatyczny, uznany dyrygent Marek Moś połączą siły 27 czerwca w OCK.

Wielbiciele eksperymentalnych brzmień będą mogli podziwiać prezentację muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w ujęciu jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich dyrygentów i specjalisty od repertuaru współczesnego - Marka Mosia oraz autora najbardziej sensacyjnego debiutu fonograficznego ostatniego dziesięciolecia dla kultowej londyńskiej wytwórni Decca, laureata Montreaux Jazz Solo Piano Competition, nominowanego do Gwarancji Kultury, nagrody Fryderyka oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej – Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego.

Wczesne utwory Pendereckiego zostały w ostatnich latach odkryte na nowo. Stało się to przez niezwykłe kolaboracje autora „Pasji wg św. Łukasza” z Jonnym Greenwoodem z Radiohead, Aphex Twinem i Pianohooliganem. Oczy międzynarodowej krytyki ponownie zwróciły się w kierunku awangardowej twórczości polskiego mistrza. Koncert stanowiący interpretację jego dzieł w wykonaniu Pianohooligana oraz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem Marka Mosia, który odbędzie się w ramach LFO, będzie z pewnością niecodzienna okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie.

A co sam Pianohooligan mówi o swoim występie? “Cieszę się, że będę mógł pokazać mój najnowszy projekt z muzyką Krzysztofa Pendereckiego właśnie na Life Festival Oświęcim. To dla mnie następna poprzeczka, nie tylko ze względu na charakter czy rangę wydarzenia. Moje interpretacje zostaną zestawione z oryginalnymi wersjami utworów, co bez wątpienia będzie dla mnie pewnego rodzaju sprawdzianem”.

Bilety na koncert pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy będą do kupienia w kasie Oświęcimskiego Centrum Kultury od 10 maja.

(Fot. Adam Golec, Ryszard Czernow)

Galeria

Pianohooligan na LFO Pianohooligan na LFO