Warsztaty Przymusowe wysiedlenia

Warsztaty Przymusowe wysiedlenia

Warsztaty „Przymusowe wysiedlenia: Co byś zrobił, gdyby ktoś kazał Ci opuścić Twój dom?” Dla osób bardziej wnikliwych i żywo zainteresowanych tematyką praw człowieka, organizatorzy Life Festival Oświęcim przygotowali we współpracy z Amnesty International i Stowarzyszeniem Romów w Polsce warsztaty, które dotyczą społeczności romskich i są zatytułowane: „Przymusowe wysiedlenia: Co byś zrobił, gdyby ktoś kazał Ci opuścić Twój dom?”

Co byś zrobił, gdyby ktoś Ci powiedział, że jutro, a może za tydzień, może miesiąc musisz opuścić swój dom, a mieszkanie zastępcze, które Ci proponują władze, znajduje się 40 kilometrów od miasta obok wysypiska śmieci? Na to pytanie niestety codziennie wciąż musi sobie odpowiadać wielu ludzi, także w Europie, gdzie ofiarą przymusowych wysiedleń padają społeczności romskie. Podczas warsztatów będzie można się dowiedzieć, co to są przymusowe wysiedlenia i dlaczego dom to dużo więcej niż tylko dach nad głową. Integralną częścią spotkania będzie moduł antydyskryminacyjny. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega dyskryminacja i jak na dyskryminację reagować. Zjawisko zostanie przedstawione na przykładzie dyskryminacji Romów w Europie. Warsztaty odbędą się 27 czerwca, w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

Weronika Rokicka, koordynatorka akcji edukacyjnych Amnesty International, tak podsumowuje ideę warsztatów: „Uczestnicy tego wydarzenia będą mieli możliwość przekonania się, że wszyscy jesteśmy w jakiejś mniejszości i dlatego każdy może stać się ofiarą dyskryminacji. Dowiedzą się, jak funkcjonują stereotypy i dlaczego są zawsze krzywdzące”. Draginja Nadaždin, dyrektor Amnesty International Polska, dodaje: „Tylko solidarne działanie całego społeczeństwa europejskiego jest w stanie położyć kres dyskryminacji i łamaniu praw Romów. Każda osoba, która przyjdzie do naszego stoiska na Festiwalu, będzie miała możliwość wzięcia udziału w ogólnoeuropejskiej akcji AI.”